1,2,4-triazol: proč je důležitou součástí monitoringu vod
2.2.2022
1,2,4-triazol je metabolit, který vzniká při rozkladu ne jedné, ale hned několika účinných látek ze skupiny azolových pesticidů (např. cyprokonazol, epoxikonazol, propikonazol, prothiokonazol, tebukonazol a další). Azolové pesticidy jsou součástí fungicidních přípravků a nejen v České republice patří mezi jedny z nejpoužívanějších účinných látek. Obě výše uvedené skutečnosti přispívají k častému výskytu 1,2,4-triazolu v životním prostředí. Příkladem dokumentujícím závažnost situace jsou výsledky pravidelného monitoringu podzemních vod, který v rámci celé České republiky vyhodnocuje Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). V roce 2020 byl 1,2,4-triazol sledován v 8 ze 14 krajů. Na základě zjištěných pozitivních nálezů doporučuje ČHMÚ zařadit tento metabolit do minimálního rozsahu sledování pesticidních látek ve zdrojích pitných vod.
Nařízením 2021/2204/EU byl současně 1,2,4-triazol zařazen v rámci REACH mezi látky karcinogenní, mutagenní nebo toxické pro reprodukci (CMR látky).
Laboratoře ALS Czech Republic vyvinuly metodu na stanovení 1,2,4-triazolu již v roce 2019 a jako první laboratoř v České republice začaly provádět analýzu této sloučeniny v pitných, povrchových a podzemních vodách. Metoda je akreditována dle ČIA, ISO/IEC 17025. Současně je 1,2,4-triazol na seznamu pesticidních látek, jejichž monitoring ALS poskytuje vodohospodářským společnostem v České republice, na Slovensku a v dalších evropských zemích.
V případě jakýchkoliv dotazů či zájmu o další informace ohledně testování pesticidů, objednávku služeb ALS případně jakékoliv jiné potřeby nás prosím kontaktujte na info.cz@alsglobal.com nebo na telefonu 226 226 228.