Nutri-Score – aktuální situace
20.10.2022
Téma Nutri-Score, ve smyslu jeho zavedení či ne, se dlouhodobě diskutuje celosvětově i v rámci ČR.
Dle tiskové zprávy Potravinářské komory ze dne 20. 9. 2022 se v Praze uskutečnil Kulatý stůl k prioritám PK ČR v rámci předsednictví ČR v Radě EU. Potravinářská komora České republiky (PK) ve spolupráci se Stálým zastoupením PK ČR v Bruselu představila hostům aktuální témata týkající se Revize nařízení (EU) č. 1169/2011 o poskytování informací o potravinách spotřebitelům. Zejména značení výživových hodnot na přední straně obalu, ochrana názvů masa a masných výrobků a dovoz potravin ze třetích zemí.
Co je vlastně cílem? Systém nutričního označování Nutri-Score je zjednodušeně řečeno orientace spotřebitelů v nutričních hodnotách kupovaných potravin. Zavedení Nutri-Score podporují mimo jiné Česká obezitologická společnost, Státní zdravotní ústav nebo Ministerstvo zdravotnictví, doporučuje ho také Světová zdravotnická organizace a sdružení spotřebitelů. Protože právě špatně sestavený a nevyvážený jídelníček podle obezitologů přispívá ke vzniku civilizačních chorob.
Nutri-Score se počítá z nutrientů (uvedených v tabulce výživových hodnot):
- Negativně vnímané: energie, cukry, nasycené mastné kyseliny a sůl (sodík).
- Pozitivně vnímané: bílkoviny, vlákniny, podíl ovoce, zeleniny, luštěnin, ořechů, řepky, vlašských ořechů a olivové oleje (g/100 g nebo 100 ml).
V rámci Evropské komise stále probíhají na toto téma živé diskuse. Vznikl takzvaný „Vědecký výbor Nutri-Score“ (Scientific Committee of the Nutri-Score), který tvoří sedm evropských zemí – Belgie, Francie, Německo, Lucembursko, Nizozemí, Španělsko a Švýcarsko. Na začátku srpna 2022 navrhl změny algoritmu tak, aby podle něj klasifikace Nutri-Score lépe vycházela z nutričních doporučení přijatých evropskými zeměmi. Díky úpravám by mohlo dojít k lepšímu rozlišení mezi potravinami na základě obsahu cukru nebo soli, či mezi potravinami celozrnnými a rafinovanými, zlepšení klasifikace olejů, zlepšení rozlišování mezi slazenými a neslazenými mléčnými výrobky a dalším změnám.
Systém Nutri-Score se v současnosti používá v Německu, Nizozemsku, ve Francii, v Belgii, Lucembursku, ve Španělsku, Švýcarsku, v Portugalsku a dalších státech. Jeho zavedení v rámci EU jako systém jednotného značení oficiálně podporuje významná část členských států a doporučuje ho i Světová zdravotnická organizace nebo Evropská organizace spotřebitelů.
Rovněž provedené průzkumy v Česku jasně dokládají, že tuzemští spotřebitelé zavedení jednotného srozumitelného grafického systému označovaní potravin jednoznačně podporují a oceňují jeho přínos při výběru potravin.
Informace k reformulaci potravin naleznete zde.
Pro více informací k jednotlivým analýzám kontaktujte náš zákaznický servis
na tel: +420 226 226 998 nebo e-mailem: czsupport.food@alsglobal.com.