Aktuálně

Stanovení mykotoxinů

2.4.2024

Mykotoxiny jsou toxiny produkované některými kmeny plísní. Jejich zdrojem mohou být kontaminované potraviny. Mykotoxiny mohou způsobit otravu i řadu onemocnění včetně alergií a mykóz.

K tvorbě mykotoxinů v potravinách dochází při výrobě a skladování potravin za nevhodných podmínek, například ve vlhkých prostorách. Také kontejnerová přeprava produktů, jako jsou obiloviny, káva, čaj, ořechy nebo kakao, v podmínkách podporujících vlhkost, činí tyto produkty náchylnými k tvorbě plísní a mykotoxinů.

Nejčastější analyzované potraviny jsou obiloviny, cereální výrobky, jako je mouka, ovesné vločky, pšeničné otruby nebo chléb. Zdrojem mykotoxinů může být také maso, mléko, mléčné výrobky a vejce, pokud pocházejí ze zvířat, která konzumovala krmivo kontaminované mykotoxiny. Mykotoxiny jsou zjišťovány i ve směsích koření nebo v ořeších (vlašské nebo lískové ořechy, arašídy) či kukuřičných zrnech. Vyskytovat se mohou také ve víně a pivu, v ovoci a zelenině nebo v produktech, k jejichž výrobě bylo použito kontaminované ovoce nebo zelenina (například džemy).

Mykotoxiny jsou odolné vůči vnějším faktorům, tepelnou úpravou, vařením nebo pečením se tyto látky z daného produktu neodstraní. Proto je důležité potraviny na přítomnost mykotoxinů testovat a minimalizovat riziko expozice člověka.

Akreditované laboratoře ALS Czech Republic poskytují analýzy obsahu mykotoxinů v potravinách a krmivech. Našim zákazníkům nabízíme stanovení parametrů v cenově výhodných balíčcích služeb:

  • Aflatoxin B1, B2, G1, G2
  • Zearalenon
  • Ochratoxin A
  • Fumonisin B1 + B2
  • Deoxynivalenol (DON)
  • Toxin HT-2, T-2

Pro více informací k jednotlivým analýzám a zaslání nabídky služeb kontaktujte náš zákaznický servis
na tel: +420 226 226 998 nebo e-mailem: czsupport.food@alsglobal.com.