Stanovení pesticidů a jejich metabolitů v zeminách
1.6.2020
Stanovení pesticidů a jejich metabolitů v zeminách
Pesticidy v půdě
Aplikace pesticidních látek je v dnešní době prakticky nevyhnutelná. Používají se přitom nejen k ochraně a zvýšení výnosů zemědělských plodin, ale ve velké míře i k nezemědělským účelům např. při údržbě městských či lesních ploch, silnic, dálnic, železnic a dokonce se aplikují i v lesních porostech a v oblasti rybníků.
Nedávno publikovaná odborná studie v časopise Science of the Total Environment uvádí, že pouze 17 % zemědělské půdy v Evropě je bez nálezu pesticidních látek. Mezi nejčastěji nalezené pesticidy patří pesticid glyfosát a jeho metabolit AMPA, dále boskalid nebo tebukonazol, jejichž spotřeby se pohybují v ČR v desítkách až stovkách tun ročně. V 7 % všech vzorků byl dokonce nalezen pesticid imidakloprid, který přitom patří mezi zakázané neonikotinoidy.
Pesticidy do životního prostředí vstupují především přímou aplikací na půdu a při ošetření nadzemních částí rostlin. Není však výjimkou, že se v důsledku antropogenní činnosti či vlivem povětrnostních podmínek mohou šířit i do vzdálenějších míst.
Další osud pesticidů v životním prostředí
Půda tedy představuje významný sekundární zdroj kontaminace podzemních a povrchových vod, kam se jejich rezidua dostávají vlivem erozivní činnosti větru, splachem či splavováním z půdy. Původní účinné látky pesticidů se také postupně rozkládají, některé jejich metabolity jsou v půdě mobilnější a mohou tak snadno kontaminovat podzemní vody. V těchto vodách pak jejich rozklad probíhá pomaleji a dochází ke kumulaci pesticidů či jejich metabolitů. Informace o množství pesticidů v půdě je tedy důležitá i z pohledu následné kvality zdrojů pitných vod. Pro kvalitní monitoring transportu pesticidů a jejich metabolitů v prostředí je velmi vhodné postihovat stejný rozsah pesticidních látek při analýzách vod i půd.
Stanovení pesticidů v půdě
Laboratoře ALS Czech Republic dlouhodobě figurují na předních místech v oblasti vývoje nových metod analýz pesticidů v životním prostředí. Ve vodách dlouhodobě poskytujeme velmi široké portfolio látek a stále se zaměřujeme na sjednocení rozsahu pesticidních látek pro analýzy vod i půd. ALS laboratoře nyní nabízí v zeminách a sedimentech stanovení více než 300 pesticidních látek, včetně vybraných metabolitů. Metody jsou plně validovány a akreditovány Českým institutem pro akreditaci (ČIA). Nadále vyvíjíme a optimalizujeme stanovení moderních pesticidních látek a jejich metabolitů v pevných vzorcích.
Analýza tzv. moderních pesticidů (např. triazinových, triazolových, močovinových, karbamátů, organofosfátů) včetně glyfosátu a jeho metabolitu AMPA, se provádí na nejmodernějších přístrojích rychlou, citlivou a spolehlivou metodou ultra-účinné kapalinové chromatografie ve spojení s tandemovou hmotnostní detekcí (UHPLC–MS/MS) nebo plynovou chromatografií s detekcí elektronového záchytu (GC/ECD) pro stanovení historické zátěže organochlorovými pesticidy.
Ačkoli v současnosti pravidelný monitoring půd není legislativně exaktně podchycen běžně se jako limitní hodnota uvádí 0,01 mg/kg. Tento limit vychází z vyhlášky č. 13/1994 Sb., kterou se upravují některé podrobnosti ochrany zemědělského půdního fondu. Přestože daná vyhláška již není platná, jiný obecný limit pro individuální pesticidy není stanoven. Limity stanovitelnosti našich metod (0,01 mg/kg suš.) plně splňují požadavky na hodnocení přítomnosti pesticidů v zeminách.
Reference:
Science of the Total Environment 653 (2019) 1532–1545